Od politiky vybíjania Fica Ficom ku Kotlebovi

Autor: Štefan Hocko | 6.7.2016 o 14:21 | Karma článku: 2,98 | Prečítané:  463x

O Slotovi a Mečiarovi sme kedysi hovorili, že v normálnej krajine by títo ľudia mali TV show, ale na Slovensku ich máme v politike. Dnes v parlamente zasadajú Fico, Kollár, Sulík, Matovič, a už sme si zvykli.

Nádejný gazda pravice Rado, charakterný  Béla a národniar Danko sú ukážkou toho ako sa práca politických strán zredukovala na marketing. No ich výroky a činy nevzbudzujú také obavy a pobúrenie ako keď sa k slovu dostane Fico, Kollár, Sulík či Matovič. Po posledných voľbách sa do opozície i vlády dostali politici, ktorí by aj v Mečiarovej ére svojím vystupovaním a výrokmi vzbudzovali obavy.

Po tom čo pravicové strany vydali dušu v snahe reformovať krajinu, a na ich chybách vyrástol populistický Fico, postupne vpravo zvíťazil pohľad, že voľby nevyhráva program, ale macho-aura, sľuby a všeobecne silné reči. Miesto programovej obnovy pravicových strán začalo hľadanie silného lídra.

Keď sa klin klinom vybíja, tak sa aj Fico väčším Ficom vybíja. Hľadanie pravicového Fica, ktorý by zjednotil spektrum a konkuroval Smeru jeho vlastnými zbraňami sa začalo najprv v SDKÚ. Kaníkové pokusy stať sa pravicovým siláckym tlčhubom vyústili v zmätené fotenie pred rómskymi osadami, vnútorné konflikty a nakoniec rozklad strany pod gazdom Frešom.

SaS to od začiatku chopila z iného konca. Privlastnili si mediálne príťažlive témy bez toho, aby ponúkali presaditeľné riešenia. Populárna odluka cirkvi od štátu je v programe SaS napriek tomu, že nemajú žiadnu predstavu o tom, ako ju presadiť. Záujem SaS o liberálne témy je podobný ako záujem Fica o práva pracujúcich, z času na čas ich spomenú, lebo sú z toho dobré titulky v médiách.

Najviac propagované témy SaS sú rovnako krátkozraké ako tie smerácke. Zatiaľ čo Fico rozdáva plynové vratky, SaS sľubuje rušenie poplatkov, a to hlava-nehlava. Dôležité je občanovi ukázať sumu, ktorá mu pribudne do peňaženky. Vskutku smerácke, myšlienkou aj prevedením. Koncesionárske poplatky zrušíme naoko, bude ich z daní platiť štát. Rovnako povrchný ekonomický liberalizmus ako je povrchný socializmus u Smeru. Výsmechom do tváre voličov je tvrdiť, že to posilní nezávislosť médií.

Keďže sa politici nevenujú problémom občanov ale mediálnym prestrelkam a korupcii, je potrebné na nich dohliadať. Protest proti politike, ktorá sa odcudzila záujmom občana, si za svoju agendu vybrali strany, ktoré občanom dôverujú tak málo, že im neumožnia získať ani len členstvo. Vôbec. Aby im nevznikli “okresní paraziti”.

Absolutistickí predsedovia ako Matovič či Kollár centralizujú všetku moc v svojích rukách. Členstvo v strane i na kandidátke vzniká z vôle jednej hlavy, akoby predseda strany bol britský kráľ  a Národná rada Snemovňa lordov. V ich vízií vedie členstvo v stranách k rozkrádaniu štátu pijavicami. Nevadí, že to očividne nie je spôsob akým Široký, Penta a ďalší robia svoj biznis.

Fico, Sulík a aj časť pravice už popri "zarábani" hlasov urobili kus práce na vysvetľovaní toho, ako Európska únia škodí Slovensku a ako na nás parazitujú sociálne slabí obyvatelia, obzvlášť z osád. Miesto programu sú hlavnými témami uplácanie voličov a nerealistické sľuby. Vnútorného i vonkajšieho nepriateľa nám ukazuje skoro celé politické spektrum, či už sú to Rómovia, nízkopríjmové skupiny, Maďari, EÚ ... Na prototypoch čiste vodcovských strán sa vozia Matovič a Kollár. Rozdelenie občanov do kást na základe príjmu a patričné obmedzenie práv sa koncentruje okolo Sulíka.

Kotlebovi teda stačí len čakať a ono sa to urovná do správnej podoby samo.

  
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.


Už ste čítali?