Výchovný efekt

Autor: Štefan Hocko | 4.6.2016 o 13:26 | Karma článku: 4,13 | Prečítané:  570x

Sadnúť za volant s 2,5 promile v krvi je absolútna nezodpovednosť. No tváriť sa, že zverejnenie videa z takejto nehody má výchovny účinok nemusí byť vôbec zodpovednejšie.

Má vôbec polícia nejaký proces na zverejňovanie takýchto videií? Spýtali sa vôbec pozostalých? Ako vážne je možné brať vyjadrenia pozostalých v takejto situacií? Alebo si policajti len povedali, “wow, toto musí ísť na Youtube”? A nazveme to “výchovny efekt”. No okrem toho, že sa na tom videu vybúri bulvár a internety, o čom sa z neho reálne je možné poučiť?

Má byť poučením to, že “šoférovať opitý je zlé”? To vieme. Za triezva to uzná i najväčší notorik. Za triezva to vedia všetci. No silne pochybujem, že toto video je schopné preraziť do opitej mysle. Hlavný dopad videa je, že vzbudzuje verejné pobúrenie, ďalší horor pre rodinu páchateľky i rodinu  obete. Veď kto by chcel vidieť posledné okamihy svojej dvadsaťročnej dcéry na internete?

Ak sa z dopravnej nehody chceme o niečom poučiť, mal by byť najdôležitejší kontext, v ktorom sa havária stala. Inak povedané, výchovný efekt by to malo, ak by sme sa dozvedeli, prečo bola páchateľká opitá a prečo sa rozhodla šoférovať. To nám umožní sa poučiť ak sa ocitneme v rovnakej situácii. Napríklad šla na diskotéku na aute, neplánovane si vypila, večer sa pretiahol a ona nevedela čo so sebou a s autom. Poučenie môže byť: keď nemáte kde prespať, nešoférujte, radšej prespite na zadnom sedadle, inak sa stane to, čo vidíte na videu.

Aspoň takto nejako si ja predstavujem výchovný efekt. Nie je to len zákaz a odstrašovanie, ale hlavne budovanie návykov pre situácie, keď nie sme schopní rozlišovať čo je dovolené a čo zakázane.

Namiesto toho sa internetové debaty preplnili rezaním rúk, kameňovaním, trestom smrti atď. Pochopiteľne. Reakcie plné nezmyselného násilia sú prirodzenou odpoveďou na ukážku nezmyselného násilia, vytrhnutého z akéhokoľvek zrozumiteľného či užitočného kontextu. Výchova ako v nejakej džamahíriji. Vďaka, páni policajti, toto nám tu chýbalo.

Navyše výchova ukazovaním nezmyselného násilia so sebou nesie riziko zdivočenia v rovnakej miere ako šancu na poučenie. Je veľa dobrých dôvodov, prečo pri presadzovaní práva je “výchovný efekt” doménou súdov a nie polície. Súdy a väznice síce neoživujú mŕtvých, ale odstraňujú zo spoločnosti nutkanie lynčovať. Polícia má tento systém vynucovať a nie vypúšťať materiál, ktorý do verejného priestoru vnáša debaty o rezaní rúk.

O to horšie mi to celé príde keď sa začne objavovať náznak kontextu situácie. Páchateľka údajne pila po tom, čo nezvládla hádku so svojím priateľom. To nie je žiadne ospravedlnenie, žiadna poľahčujúca okolnosť, na jej vine to nič nemení. Ale úplne to likviduje výchovny efekt. Sú azda najväčšími vrahmi naších ciest ženy deprimované svojími vzťahmi, siahajúce po fľaši, že ich potrebujeme prioritne verejne pranierovať?

Nevieme, či život páchateľky nebol v troskách už predtým, než sadla opitá za volant a dorazila svoj i cudzí nevinný život. Nevieme, kde sa stala chyba, ktorá ju doviedla k nápadu šoférovať v opilosti. Nevieme, v akej situácii bola. Nevieme, čomu čelila. Nevieme, čo máme v takej situácii spraviť inak, aby sme nedopadli ako ona. Okrem toho koľko rúk odrezať, koľko kameňov hodiť a koľko rokov jej dať sedieť, nevieme nič.

Ale vieme, že ju má polícia pevne v rukách a súd ju neminie. Zaujímalo by ma preto, ako polícia prišla na to, že práve táto nehoda si zaslúži takú verejnú pozornosť a pranier. Keď už polícia chce niekoho verejne odsúdiť za nezodpovednosť, nemala by prioritne zverejňovať videá zlatej mládeže na drahých autách? Alebo bezohľadných blbcov uháňajúcich na pracovné schôdzky? Čo tak nezodpovední vodiči džípov? Cestní piráti? Reagovala by polícia takto aj keby za volantom sedel opitý syn nejakého papaláša? Asi nie. Tak prečo nám toto teraz predáva ako výchovu a spravodlivosť?

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.


Už ste čítali?