Sulíkové kongresovanie

Autor: Štefan Hocko | 7.6.2016 o 13:14 | (upravené 7.6.2016 o 14:45) Karma článku: 3,32 | Prečítané:  913x

Sulík má pravdu, že vnutrostranícka debata je nepotrebná. Štruktúry SaS vytvoril tak, aby na ňu nebol priestor: byrokraticky, mocensky a menej demokraticky než v nenávidenej EÚ.

Rečičky vedenia SaS o vnútrostraníckej demokracii bokom, z pohľadu radového člena strany v SaS veľa demokracie nie je. Nemôže si zvoliť ani predsedu miestného klubu. Pridelia mu ho z vyšších štruktúr. Aj keby si klub založil s kamarátmi, nemohol by byť jeho predsedom.

Mašinéria, ktorá miestného predsedu vyberie, je divokejšia než čokoľvek, čo kedy Európska únia stvorila. Ak si to porovnáme, predseda Európskej rady (momentálne Tusk) je volený premiérmi krajín EÚ, ktorí sú volení národnými parlamentmi, ktoré sú volené občanmi. Čiže od občana k predsedovi Rady EÚ sú to tri inštancie. Od radového člena SaS k jeho miestnemu predsedovi, čiže najnižšiemu funkcionárovi SaS, je to šesť inštancií. Podrobne viď nižšie.

Všetkú moc v SaS držia dva stranícke orgány: Republiková Rada (RR) a Výbor pre regióny (VR). Tvorba oboch je značne nedemokratická. RR je síce volená Kongresom strany, ale ten nie je svojprávny. Totiž Republiková Rada, nie delegáti Kongresu, určuje počty delegátov za jednotlivé kraje. Navyše celá RR je automaticky súčasťou Kongresu s hlasovacím právom. Môže tak tvoriť až pätinu účastníkov Kongresu, ktorý volí členov RR. Okrem kľúča pre tvorbu Kongresu má RR právomoc vyberať kto môže byť členom strany, a to na základe osobného pohovoru. Otázku či kongresovanie je len formalita si klásť nemusíme a teda Sulík má pravdu, že debata je zbytočná.

Výbor pre regióny je byrokratický orgán, ktorý spravuje členskú základňu. Od šéfa VR smerom dole sa vytvárajú krajské, okresné a miestné sekcie SaS, včítane odborných komisií, okrem toho šéf VR osobne menuje krajských i okresných predsedov, ktorí ďalej menujú miestnych predsedov (nie, miestny predseda v SaS nie je volený členmi miestneho klubu).

Tu vstupuje dôležitosť predsedu strany. Totiž predseda SaS je jediný kto má právo nominovať šéfa VR a na základe jeho návrhu RR volí. Je možné, že ak bude dosť dlho trvať na svojom človeku, RR mu ho zvolí, a predseda tým pádom ovláda členskú základňu a všetky jej štruktúry. Jediná brzda jeho moci nad členmi je podmienka, že šéf VR musí byť zaroveň členom RR.

Členská základňa, ktorej reprezentantom je v politických stranách Kongres, nad VR, a teda nad regionálnými štruktúrami, nemá žiadnu moc. Členovia nemajú moc ani nad tvorbou programu ani nad tvorbou kandidátok, to všetko patrí RR.

Aká je teda moc radového člena SaS? Ako byrokratickejšia je SaS oproti EÚ? Asi dvojnásobne. Vyššie spomínaný predseda Európskej rady je volený cez tri inštancie. Predseda miestného klubu v SaS cez šesť a to nasledovne:

Radový člen na krajskom volebnom zhromaždení volí delegáta na Kongres. Kongres volí predsedu strany a Republikovú Radu (RR). RR volí šéfa Výboru pre regióny (VR) na základe nominácie predsedu strany. Šéf VR vyberá krajských predsedov so súhlasom RR. Krajský predseda nominuje okresných predsedov, ktorých menuje šéf VR. Okresný predseda nominuje miestných predsedov, ktorých menuje krajský predseda.

Kto sa stratil, viď nižšie organizačný diagram vnútrostraníckých štruktúr so záberom na tvorbu kandidátiek, programu a príjimanie členov.

 

Technický disclaimer

Text reprezentuje výhradne moje názory a interpretácie.

Vypracované na základe stanov SaS a štatútu Stáleho výboru pre regióny SaS

EDIT:  Stanovy strany nemusia zodpovedať jej skutočnému fungovaniu ale ukazujú predstavu zakladateľov o rozložení moci v strane. Autor predpokladá že strana svoje stanovy dodržuje a je na základe nich usporiadaná. Jedná sa o dôležitý stranícky dokument, majú právnu silu a  je možné ich napadnúť na súde (trebárs ako v prípade rozkolu v SNS). 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.


Už ste čítali?