Odolnosť voči korupcii, nesmrteľnosť Kaliňáka a stranícke vákuum

Autor: Štefan Hocko | 13.6.2016 o 14:12 | (upravené 14.6.2016 o 17:39) Karma článku: 11,95 | Prečítané:  5301x

Sú naši politici bezočivejší alebo sú Slováci odolnejší voči korupcii? Menej nás hnevá? Ani nie. Ale slovenskí politici majú rozdielne motivácie.

Keď napríklad v Čechách dôjde ku korupčnej kauze na úrovni ministra či premiéra, tak okrem tlaku novinárov a facebookov sa tento ocitne aj pod tlakom svojích straníckych kolegov. Napriek ľudovej predstave, že korupčný zisk si delí celá strana, lebo veď čo iné by bolo zmyslom členstva v politickej strane, realita je taká, že zisk zlízne pár ľudí na špičke, ale škody znášajú všetci straníci.

Keďže v Čechách fungujú normálne vnútrostranícke mechanizmy, každá snaha vedenia strany korupciu ututlať posilňuje pozíciu stredných kádrov, teda ašpirantov na vrcholové funkcie. Aféra vedenia strany im otvára priestor zautočiť na vrchol. Predsedovi strany/premiérovi sa oplatí konať skôr, než vnútrostranícka konkurencia začne silnieť.

Jednoduchá vec, ktorá na Slovensku nefunguje. Prečo? Preto, že naše strany nie sú ako české, nie sú ani ako bežné štandardné strany západnej Európy. Máme kauzu Bašternák, vezmime si pod lupu Smer. Predsedníctvo strany je zabetónované a ovláda členskú základňu dosadzovaním krajských, okresných a miestnych predsedov zhora. Členovia si nemôžu zvoliť ani predsedu miestneho klubu. Inak povedané, tvorba stredných kádrov, potenciálnej konkurencie pre vedenie strany, je pod kontrolou vedenia strany.

Voľba predsedu strany funguje podobne. Voľbu síce vykonáva Kongres, ale to kto bude delegátom Kongresu určuje kľúč vytvorený predsedníctvom strany. Navyše časť delegátov tvoria zakladajúci členovia. Radový člen strany nemá vplyv na nič, nie to ešte na voľbu predsedu. Vzbura v strane proti čomukoľvek je nemožná. Kto sa prelakťuje alebo prelíže na vrcholnú pozíciu v Smere, je tam z vôle úzkeho vedenia a nie členov. Pre svoju nesmrteľnosť vo funkcii stačí potom udržať si priazeň pár členov vedúcej skupiny, názory ostatných straníkov sú nepodstatné.

Okrem tlaku spolustraníkov zvyknú byť druhou motiváciou na odstúpenie vedenia v prípade korupčných káuz peniaze. Štandardné strany potrebujú legálných sponzorov na financovanie kampane a chod strany. V prípade socialistických strán sú to najčastejšie členovia, občania, odbory a nejaké spriaznené firmy. Smer v kolonke dary rok za rokom uvádza skoro nulu a na členskom vyberie ročne pár desiatok tisícov. Všeobecná predstava, že Smer žije z kradnutých peňazí je mylná. Strana si pohodlne vystačí so štátnymi príspevkami pre strany (viď tabuľka dole). Má ich dokonca našetrené a tvoria stabilne okolo 90% jej príjmov (a to platí nielen u Smeru, ale aj u strán od Mostu, SNS po SaS až k OĽANO). V slovenskej politike sa nekradne pre stranícku pokladnicu, ale pre pokladnicu osobnú (prevody od Bašternáka smerujú na Kaliňákov účet, nie na účet Smeru).

Pokiaľ vládnou stranou na Slovensku bude Smer, o politickej kultúre nemôže byť ani reči, arogancia moci a štátny feudalizmus je zakódovaný v ich genetike. No na začiatok by prospelo už len uvedomenie si, že problémom Slovenska nie je partokracia, ale stranícke vákuum spôsobené nezáujmom občanov o politiku. Ľudia ako Kaliňák, Fico či Počiatek sa kamuflujú ako politická strana, pritom sa jedná len o skupinu bezočivých hrabošov. Využívajú to, že občania sa politike len prizerajú, na monopolizovanie si ľavicového spektra a betonáž okolo štátnych funkcií. Na skutočné politické strany Slovensko aj po vyše dvatsiatich rokoch samostatnosti a demokracie stále len čaká. A len skutočné politické strany s demokratickými mechanizmami a angažovanými občanmi nás korupcie zbavia.

 

Tabuľka: Porovnanie štátnych príspevkov za volebný cyklus 2012-2016 (za hlasy, na činnosť, na mandáty, v tisícoch eur) vs. náklady na kampaň. Zdroje v pôvodnom blogu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.


Už ste čítali?