Nech Kaliňák neodstupuje

Autor: Štefan Hocko | 21.6.2016 o 12:28 | Karma článku: 11,91 | Prečítané:  7219x

Namiesto naháňania sa okolo Bonaparte by sa Sulík a Matovič mali radšej zaoberať skutočnými prešľapmi vlády.

Nie že by korupcia ministra vnútra nebola dôležitá vec, ale kvalita života bežného človeka sa deň po Kaliňákovom odstúpení nijako nezmení oproti dňu, keď ešte ministrom bol. Peniaze sa nevrátia a jeho nástupca klientelizmus nezmení. No práve v tieto dni sa na východnom Slovensku deje niečo, čo o deň neskôr bude mať citeľné dopady na kvalitu života mnohých ľudí.

Radšej než odvolávať Kaliňáka, by ho opozícia mala naháňať, aby sa šiel pozrieť na to, ako sa chová polícia pri protestoch občanov proti skušobnému vrtu ropy v Smilne a Oľke.

Čo je vôbec také hrozné na nejakej diere v zemi? Chemikálie. Vrt nie je len diera do zeme, pri vŕtaní sa používa vŕtacia tekutina, ktorá pomáha chladiť vrták a riediť zeminu. Táto tekutina môže obsahovať jedovaté chemikálie, ktoré ak preniknú do podzemných vôd, otrávia studne a miestny vodovod.

Jedná vec je, že skúšobný vrt podľa slovenských zákonov ministerstvo životného prostredia povoľuje na súkromných pozemkoch bez súhlasu ich majiteľov alebo miestnej samosprávy. Tzn. v jedno ráno sa môžete zobudiť a vo vašej záhradke bude stáť “skušobná” vrtná veža a po vašom pozemku sa budú proti vašej vôli pohybovať ťažké mechanizmy.

Druhá vec je, že policajti budú vyháňať vás, aby ste nezavadzali cudzím ľuďom devastajúcim váš vlastný pozemok. Toto by mal Kaliňák vysvetľovať viac než Bašternáka.

Tisíce ľudí chce opozícia zvolať pred papalášky komplex Bonaparte, ale nie k ťažobnej veži v Smilne. Protest proti Bašternákovi je dôležitejší než protest proti absurdnej legislatíve, podľa ktorej ťažbárom stačí v Bratislave na ministerstve vybaviť papiere k prieskumnému vrtu, a tým obídu starostu, obecné zastupiteľstvo i majiteľov pozemkov. Súhlas majiteľa je potrebný až k ťažbe, nie k prieskumnému vrtu, a tým pádom je všetko v poriadku.

Vláda sa nezaujíma o problémy bežných občanov, ale nezaujíma sa o nich ani opozícia. A už vôbec nie, keď sa vyskytujú na východe Slovenska, kde sa opozičné strany ani len nenamáhaju otvoriť pobočky a verbovať členov. Na protest do Smilna by opozícia musela chodiť z Bratislavy a preto je pochopiteľné, že Bonaparte je im bližšia téma. To je tak, keď všetky strany opozície majú dokopy tak tristo členov a väčšinu z nich v Bratislave.

Druhým problémom je, že pre politika, ktorý si predsa chce len zarobiť pár hlasov, aby uživil deti a rodinu, je ťažké riešiť akési to životné prostredie, ktoré vždy zaváňa klimatickou zmenou. Tá podľa niektorých neexistuje, podľa iných áno, a pri všetkých tých pochybnostiach sa úplne stráca, že v Smilne sa nejedná o klimatickú zmenu, ani fiktívny problém, ale naozaj im bez ich súhlasu vŕtajú chemikálie do zeme. Oproti tomu špekulovať nad tým, od koho každého dostáva úplatky nejaký bandita v ministerskom rúchu, je mediálno-preferenčne omnoho istejšia investícia.

Rétoricka otázka autora: Príde sa do Smilna pozrieť Kotleba? Pretože má ideálny priestor, keďže vláda i opozícia jednoznačne pred problémami občana preferujú “zarábanie hlasov” v Bratislave.

Len tak mimochodom, Oľka a Smilno ležia pár kilometrov od Národného parku Poloniny. To je tam, kde rastú stáročné buky s obvodom šesť metrov. Z Poľska tam občas prebehne stádo zubrov, medzi nimi aj ten nižšie. Vskutku ideálne miesto hodné devastácie kvôli odhadovanému zisku 10 mil eúr pre ťažbárov a 15 až 40 tisíc eúr pre obce. Je toto menej dôležité než minister Kaliňák?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.


Už ste čítali?