Nekresťanská lenivosť, predsedostrany a Hlina o tróny

Autor: Štefan Hocko | 28.6.2016 o 12:05 | Karma článku: 2,60 | Prečítané:  744x

Po tom, čo Kollár v spojení s ex-kadehákom Krajniakom vyfúkol KDH časť voličov, si hnutie osvojilo vlastného politického podnikateľa ako protiliek.

Alojz Hlina ako nový predseda KDH vzbudzuje nádeje, ale mal by vzbudzovať aj obavy. Vybrať populárného kandidáta bez znalosti vnútrostraníckych pomerov v strane so 14 tisíckami členov a 26 rokmi histórie je hazard a tiež znamenie straty dôvery vo vlastnú stranu.

Voľba medzi verejnosti neznámym straníkom a populárným outsiderom je voľba medzi tvrdou prácou členov strany na ulici a lacnou popularitou outsidera. Kapitulácia členskej základne KDH pred vlastnou neschopnosťou znovu si získať priazeň svojích stalých voličov by bola viac prekvapujúca, ak by Fígeľ, Abrhan, Brocka a spol. túto lenivosť v KDH roky nepestovali.

Podobný obchod medzi straníkmi a populárnym outsiderom prebieha v súčasnosti aj na druhej strane Atlantiku. Hlinu nemožno prirovnať k Trumpovi, ale k prípadu, ktorý sa v súvislosti s Trumpom často skloňuje, k nestraníkovi Zacharymu Taylorovi, ktorý svoju popularitu vymenil za podporu strany Whigov a odvtedy o Whigoch už nikto nepočul. Viesť 14-tisíc straníkov nie je len tak. Neznalosť vnútorných konfliktov strany a dostatočná miera necitlivosti k ním môže rozoštvať a demoralizovať členov natoľko, že zo strany ostane len logo a jej populárny predseda.

Ako však ukázal Boris Kollár, aj tak málo môže stačiť na volebný úspech. Štát poskytne dotáciu pre strany, ktorá pokryje volebné náklady, marketingový mág napíše program, popularita predsedu potiahne kampaň a predsedostrana vyskočí na 7%. Dôležité je prísne vyberať držhubov a držkrokov, aby v strane nič neprevážilo nad záujmom predsedu a jeho úzkej skupinky. Ak už mať veľa členov, tak bezprávnych a striktne manažovaných na štýl predsedostrany Smer. Kandidátku zaplniť svojimi najlojálnejšími alebo dostatočne poslušnými “nezávislými” kandidátmi a hor sa do parlamentu politikovať.

No skúsenosť Kollára ukazuje, že viesť aj hoci len niečo vyše dvadsať výberových členov nie je jednoduché. Ideálni sú vraj štyria, aspoň tak sa zdalo, keď Hlinu odmietol prijať skúsenejší Matovič.  Hlina nie je Kollár ani Matovič, ale k mediálnej bombastickosti má bližšie než k vedeniu tisícov straníkov. Sypať soľ, hádzať mince a hrať konské pólo na protest sú činnosti pre politicky neorganizovaných, ktorí nemajú iný spôsob ako sa politickým štruktúram pripomenúť. Poslanec parlamentu má rokovať, dohadovať a byť pragmatikom, inak vzniká dôvodná pochybnosť, že nevie čo je náplňou jeho práce.

Či sa KDH pod Hlinom transformuje na predsedostranu alebo toto riskantné spojenie zafunguje, je dnes ťažké povedať. No nástup ďalšieho populárneho podnikateľa do politickej sféry o stave demokracie nevypovedá nič dobré. Demokracia ako forma samosprávy občanov združených v politických stranách sa na Slovensku premieňa v hru o tróny medzi niekoľkými mediálne orientovanými predsedami. Občan sa len prizerá kto bude novým pánom krajiny. A adepti o trón podtatranskej zeme len pozerajú po zámienke, aby mohli sypať soľ, kydať hnoj, rozhadzovať falošné peniaze alebo usporiadať inú PR akciu. Kto teda bude písať tie poriadne zákony, ktoré Slovensko tak nutne potrebuje?

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.


Už ste čítali?